Aktualności 
 
Nauki przyrodnicze na scenie
Poznań 2016
Hefajstos
W dniach 16-17 września odbył się kolejny festiwal „Nauki przyrodnicze na scenie” będący krajową edycją odbywającego się co dwa lata międzynarodowego przeglądu „Science on Stage”. W odróżnieniu od edycji międzynarodowej – tu prezentowane i oceniane były projekty przygotowane przez uczniów.

Festiwal „nauki przyrodnicze na scenie” odbywa się co dwa lata i ma miejsce na Wydziale Fizyki Uniwersytety Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na imprezę zjeżdżają zespoły uczniów z całej Polski w we wszystkich kategoriach wiekowych, i choć dominują licealiści i gimnazjaliści to trafiają się także drużyny dzieci przedszkolnych.

Do występów mogą zgłaszać się szkoły lub koła naukowe pod opieką nauczycieli, przygotowujące wystąpienie w jednej z trzech kategorii: demonstracji, przedstawienia teatralnego lub prezentacji multimedialnej. Na swoje wystąpienie każdy zespół ma w zależności od kategorii 15-20 minut.

Przegląd otwarły dwie prezentacje przedstawione przez profesjonalistów (oczywiście poza konkursem) prezentujące prosty sposób obserwacji wirów i sposobu na utrwalenie płatków śniegu oraz mieszanie barw.

 

 

Celem festiwalu jest pokazanie w nauki atrakcyjnej formie. Poza tym nie ma żadnych ograniczeń na tematykę i formę wystąpienia. Możemy tu zobaczyć prezentacje wyników własnych badań – na przykład poszukiwania łatwo dostępnego i bezpiecznego wskaźnika pH:

 

Duże wrażenie zrobił wykonany samodzielnie głośnik plazmowy będący ilustracją krótkiej prezentacji na temat plazmy i wysokich napięć.

 

Nie wszystkie doświadczenia wymagały jednak tak skomplikowanego (i stosunkowo niebezpiecznego) sprzętu. Do wykonania ciekawych i widowiskowych doświadczeń mogą wystarczyć butelki o balony, choć przyda się też trochę suchego lodu jako podręcznego źródła dwutlenku węgla.

 

 

Zastosowania nauk przyrodniczych znane z filmów kryminalnych w tym roku także były przedmiotem prezentacji, na której mogliśmy obserwować na żywo działania laboratorium kryminalistycznego

 

Prezentowano także własne konstrukcje – na przykład tunel aerodynamiczny

 

Oraz ciekawe sposoby na pokazanie prostych doświadczeń z prądem elektrycznym z pogranicza doświadczeń szkolnych i zajęć kółka dramatycznego.

 

Zajęcia trwały od rana do późnego popołudnia (z przerwą na obiad) równolegle na dwóch salach wykładowych.

 

 

 

 

 

Przygotowano także zajęcia warsztatowe dla nauczycieli oraz ciekawe wykłady dla uczniów – jak na przykład wykład o zagadnieniach lotu i pilotażu dronów

 

Szkoda tylko że spotkania w ramach „Nauk przyrodniczych na scenie” odbywają się tak żadko…

 
Opinie
 
Facebook
 
  
10224 wyświetlenia

numer 10/2016
2016-10-01

Od redakcji
Aktualności
Ekonomia
Felieton
Literatura
Matematyka
Psychologia
Rozmaitości

nowyOlimp.net na Twitterze

nowy Olimp - internetowe czasopismo naukowe dla młodzieży.
Kolegium redakcyjne: gaja@nowyolimp.net; hefajstos@nowyolimp.net