Od redakcji 
 
Witamy
Redakcja
Rok szkolny zaczyna się pełną parą i po lekkim zamieszaniu związanym z rokiem szkolnym (dzięki reformie zamieszanie było jakby nieco większe) ruszają szkolne koła zainteresowań, w tym także - koła naukowe. Dlatego w bieżącym numerze, wyjątkowo dość sporo będzie propozycji z elektroniki – dla wszystkich tych, którzy chcieliby zacząć przygotowywać własne projekty na przyszłoroczną edycję Nauk Przyrodniczych na scenie – polskiej edycji festiwalu Science on Stage.

Ale nauki przyrodnicze to tylko jeden aspekt naszego rozwoju. Istotne jest pozostanie człowiekiem. Dlatego w naszym wydaniu wyjątkowo bogato prezentuje się literatura. Oprócz trzech doskonałych wierszy, czytelnik znajdzie u nas jeden rozdział przygotowywanej powieści oraz dwa dłuższe opowiadania, których dalszy ciąg znaleźć będzie można w trzech kolejnych wydaniach naszego internetowego czasopisma

Zapraszamy do lektury.

Redakcja

Uwaga: Ze względu na dość sporo wydarzeń w które zaangażowała się redakcja w październiku i listopadzie, kolejny numer ukarze się na początku grudnia i będzie numerem podwójnym.

A w tym numerze szczególnie polecamy

Żadnych „ale”.
Jakub Stępień
- Doktor pana przyjmie… - wysoki, chrypliwy głosik należał do przysadzistego, zblazowanego nastolatka, który przed godziną przyjął go w poczekalni. Przetłuszczone, brązowe kłaki, dziesiątki pryszczy na wysokim czole i ociekające nastoletnim cynizmem oczy zdradzały, że chłopak nie mógł mieć więcej niż szesnaście lat. Ubrany był w pomiętą koszulę, spod której wystawał wściekle zielony podkoszulek z logiem poradni.
- Wreszcie…- odparł Roman niegrzecznie, podnosząc się z trudem ze starego, cuchnącego naftaliną fotela - Długo kazał na siebie czekać…
Dzieciak uśmiechnął się z politowaniem.
- Doktor jest bardzo zajętym człowiekiem. – oznajmił – Ale czekanie się opłaca. Gwarantuję.

Presja demokracji
pro Bono Bo
Patrząc na współczesną scenę polityczną współczesnego świata kultury zachodniej (do której ciągle jeszcze należymy) trudno nie oprzeć się wrażeniu, że najwyższą wartością jest obecnie – demokracja.


One przychodzą rurami
Michał Krajniak
Strach przed pająkami jest bardzo słusznie uzasadniony. Ohydne, niewielkie stworzenia z czterema parami odnóży mogą boleśnie ugryźć. Moim zdaniem nie sposób nie zrozumieć osób cierpiących na arachnofobię. Myślę, że mógłbym bez trudu zrozumieć żonę Bernarda, gdybym tylko miał okazję ją kiedyś poznać.

Płynie, płynie prąd
Melin
Opisywane doświadczenie jest doświadczeniem przeznaczonym dla młodszych fizyków, ale może być także przygotowane i przeprowadzone przez starczych uczniów którzy stawiają pierwsze kroki wchodząc w fizykę doświadczalną. Aby je wykonać, będziemy musieli odwiedzić sklep elektroniczny.

 
Opinie
 
Facebook
 
  
26784 wyświetlenia

numer 10/2017
2017-10-08

Od redakcji
Dla młodszych
Fizyka
Język
Literatura
Polityka
Rozmaitości

nowyOlimp.net na Twitterze

nowy Olimp - internetowe czasopismo naukowe dla młodzieży.
Kolegium redakcyjne: gaja@nowyolimp.net; hefajstos@nowyolimp.net