Od redakcji 
 
Witamy
Redakcja
Letnie wakacje powstały by w czasie lata nie brakowało rąk do pracy w polu. Trudno jednak zrezygnować z przywileju jakim jest czas wolny, szczególnie jeśli jest on przeznaczony na samorozwój i poszukiwania. To także nauka i choć jest często niezwykle odległa od tej szkolnej, ale może się okazać, że to właśnie ta wiedza zadecyduje o sukcesie.

Dlatego korzystajmy z czasu jaki mamy, robiąc to co nas interesuje. W końcu mamy wakacje.

W tym numerze, polecamy:

Spiner - okiem fizyka
Melin

Spiner – zabawka która pozwala zając czymś palce zdobyła ostatnio ogromną popularność i można na nią trafić niemal wszędzie. Dlaczego więc nie można by na nią trafić na lekcji fizyki, podczas prostych i dość widowiskowych demonstracji.

Poglądy polityków
Narcyz
Polityk który zmienia poglądy – traktowany jest nieufnie. Tymczasem, to właśnie on – jako reprezentant poglądów innych – powinien zmieniać poglądy tak często jak często zmieniają się poglądy wyborców oraz warunki polityczne. Prawdziwym problemem są politycy którzy poglądów nie zmieniają. Szczególnie – jeśli mają władzę.

Sutry istnienia
Arty
Dziś w kąciku poezji zapraszamy na pewien eksperyment polegający na użyciu poezji do przekazania wiedzy z zakresu filozofii oraz nauki. Ostrzegamy – to nie jest materiał dla nie matematyków. A czy eksperyment się udał – czytelnik oceni samodzielnie. W planach jest podobno więcej tego typu utworów pogrupowanych według matematycznego klucza zbudowanego z liczb pierwszych. Ale nie uprzedzajmy faktów…

Świat prostego pi
Mat
Istnieją geometrie, w których suma kątów w trójkącie nie wynosi 180 stopni, ale jest mniejsza lub większa i może zależeć od kształtu i powierzchni. Czy jednak może istnieć geometria, w której liczba π=1 – czyli takie w których okrążenie punktu w odległości x ma taką samą długość drogi, jak dojście po prostej – do tego punktu?

 
Opinie
 
Facebook
 
  
3378 wyświetleń

numer 7/2017
2017-07-02

Od redakcji
Elektronika
Felieton
Film
Informatyka
Kącik poezji
Matematyka
Prawo
Rozmaitości
Wakacje

nowyOlimp.net na Twitterze

nowy Olimp - internetowe czasopismo naukowe dla młodzieży.
Kolegium redakcyjne: gaja@nowyolimp.net; hefajstos@nowyolimp.net